Fotowyprawa - 75 rocznica D-Day - bakutis.pl - fotografia, warsztaty fotograficzne
20474
post-template-default,single,single-post,postid-20474,single-format-standard,bridge-core-1.0.4,qode-listing-1.0.1,qode-social-login-1.0,qode-quick-links-1.0,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,side_area_uncovered_from_content,columns-3,qode-theme-ver-18.0.6,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive
 

Fotowyprawa – 75 rocznica D-Day

 

To zapowiedź fotowyprawy naprawdę wyjątkowej, z wielu względów. Najprawdopodobniej jest to ostatni wyjazd na rocznicę D-Day, podczas którego będzie realna szansa porozmawiać i uścisnąć rękę weteranom wydarzeń z czerwca 1944 roku.

 

 

75 rocznica D-Day

Właściwie żadnego pasjonata historii i wojskowości nie trzeba namawiać na ten wyjazd. W planach jest odwiedzenie wszystkich najważniejszych miejsc, które znacie z filmów m.in. z „Szeregowca Ryana”, czy ze starszego filmu „Najdłuższy dzień”.

 

Weterani D-Day

 

Wielu weteranów, których udało mi się poznać w czasie obchodów na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat już odeszło. Ale dzięki temu, że miałem okazję ich poznać osobiście, uścisnąć im rękę, wysłuchać ich historii te wspomnienia nadal żyją. Jednym z takich weteranów był brytyjski weteran Frank Lodge, którego zdjęcie możecie zobaczyć powyżej.

Na każdych obchodach jest okazja poznać takich ludzi, porozmawiać, poznać ich historię. Takie spotkanie może stać się waszym udziałem, w czasie obchodów będziemy pojawiać się w miejscach, które najczęściej odwiedzają weterani. Być może uda się nam spotkać np. Clintona Riddle (na zdjęciu poniżej) , którego opowieści o lądowaniu ze spadochronem miałem okazję wysłuchać kilka lat temu przy okazji 70 rocznicy D-Day.

75 rocznica D-Day

75 rocznica D-Day – program wyprawy

 

Ale rocznica D-Day to nie tylko weterani. To także wiele wzruszających ale też pouczających uroczystości i także wspólne święto aliantów.

Co czeka na nas na pewno? Odwiedzimy na pewno wszystkie 4 plaże, na których lądowały alianckie wojska. Będziemy to robić z dala od oficjalnych delegacji, które nieco przeszkadzają w zwiedzaniu Normandii.

Z pewnością odwiedzimy też 2-3 muzea, w których będzie możliwość poznania bliżej historii miejsc. A także, co jest najciekawsze moim zdaniem, przeczytania w nich gazet z lata 1944 roku, coś dzięki czemu można poczuć atmosferę i emocje towarzyszące tamtym dniom.

Odwiedzimy oczywiście najbardziej znane cmentarze, w tym ten ogromny amerykański nad Omaha Beach, na którym jest pochowanych blisko 10 tysięcy żołnierzy.

75 rocznica D-Day

 

Postaramy się odwiedzić obozy rekonstruktorów, oraz jeśli tylko pozwoli na to pogoda, wraz z nimi, pojawić się o świcie 4 czerwca na plaży Omaha. Z pewnością wrażenie z chwili gdy staniecie o brzasku na końcu szerokiej plaży by spróbować ją przebiec w jak najkrótszym czasie pozostaną z Wami na zawsze.

Rocznica D-Day to także okazja do poznania ludzi z całego świata, którzy fascynują się tym okresem w historii. W każdym z najbardziej znanych miejsc jak choćby Pegasus Bridge, Canada House, kościół w Sainte-Mere-Eglise można spotkać tysiące osób przebranych w historyczne mundury. W bezpośredniej bliskości plaż i na nich samych jeżdżą historyczne pojazdy, nad głowami można się spodziewać także przelotów historycznych samolotów.

75 rocznica D-Day

Oczywiście obchody to także okazja do oglądania i fotografowania uroczystości przygotowanych na tą okoliczność. Tak jak w poprzednich latach można się spodziewać zrzutów spadochroniarzy w historycznych miejscach. Jak co roku będą też zapewne zsynchronizowane sztuczne ognie, które stojąc na plaży można oglądać w kilku miejscowościach jednocześnie. Być może pojawią się także podniebni akrobaci z francuskiej grupy Patrouille Acrobatique de France.

75 rocznica D-Day

Zobaczymy także takie ciekawostki jak groby braci, których śmierć w Normandii była inspiracją do nakręcenia „Szeregowca Ryana”. Odwiedzimy pierwszy wyzwolony z normandzkich plaż dom na wybrzeżu. Będzie też możliwość odwiedzenia cmentarza żołnierzy Wermahtu, w szeregach których – co widać po nazwiskach – służyło wielu siłą wcielonych Polaków.

Skala trudności

Do udziału nie jest potrzebna wyjątkowa kondycja. W bezpośrednie pobliże lokalizacji zdjęć będziemy podjeżdżać samochodami. Warto pamiętać, że w nocy poza miastem jest nieco chłodniej i zabrać ze sobą coś cieplejszego do ubrania.

Uczestnicy

W wyprawie mogą brać udział wyłącznie osoby pełnoletnie. Ewentualny udział niepełnoletniej osoby jest możliwy wyłącznie w charakterze osoby towarzyszącej pełnoletniemu uczestnikowi. Maksymalna ilość uczestników pleneru to 11 osób.

Niezbędne wyposażenie

Większość zdjęć będziemy robili standardowymi obiektywami z zakrezu 24-70, w niektórych przypadkach - na pokazach mogą się przydać obiektywy wąskokątne rzędu 200-300 mm.

Wyżywienie

Wyżywienie we własnym zakresie, raz dziennie będziemy zatrzymywać się na ciepły posiłek.

Dojazd

Uczestnicy dojeżdżają na miejsce we własnym zakresie. Możliwy dojazd wspólny, ale osoby bez samochodu proszone są o wcześniejszą informację o potrzebie znalezienia miejsca.

75 rocznica D-Day
Lokalizacje zdjęć

Zdjęcia będziemy robić w kilkunastu lokalizacjach pomiędzy Honfleur a Sainter-Mere-Eglise. Naszą bazą wypadową na miejscu będzie Caen.

Koszt warsztatów

Warsztaty odbywają się od 2 do 9 czerwca 2019. Rozpoczynamy wspólnym wyjazdem 2 czerwca rano z Poznania.

Koszt warsztatów:

– dla osób, które zapiszą się przed 1 kwietnia 2019 – 880 zł + 170€
– dla osób, które zapiszą się od 1 kwietnia 2019 – 1030 zł + 170€

Zapisując się należy jednocześnie wpłacić kwotę 200 zł na poczet ceny wyjazdu.

Powyższe ceny obejmują:
– opiekę przewodnika
– opiekę fotograficzną
– koszt noclegów (noclegi będą opłacane na miejscu)

Nocować będziemy w hotelach **, w pokojach 2-osobowych.

Powyższe ceny nie obejmują:
– kosztów dojazdu
– ubezpieczeń
– wyżywienia

Zapisy

Zapisy przyjmowane będą najpóźniej do 24 maja 2019 lub do wyczerpania miejsc. Zapisy przyjmowane są mailem warsztaty@bakutis.pl lub telefonicznie 501475434.