Perseidy w Puszczy Noteckiej - warsztaty fotografii nocnego nieba - bakutis.pl - fotografia, warsztaty fotograficzne
22906
post-template-default,single,single-post,postid-22906,single-format-standard,bridge-core-1.0.4,qode-listing-1.0.1,qode-social-login-1.0,qode-quick-links-1.0,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,side_area_uncovered_from_content,columns-3,qode-theme-ver-18.0.6,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive
 

Perseidy w Puszczy Noteckiej – warsztaty fotografii nocnego nieba

Pasjonatów fotografii i obserwacji nocnego nieba zapraszam na jedną z największych kosmicznych atrakcji tegorocznego lata. W Puszczy Noteckiej będziemy fotografować rój Perseidów czyli popularnie zwane spadające gwiazdy.

Perseidy to rój meteorów, który pojawia się każdego lata pod koniec lipca na nocnym niebie. Natomiast apogeum roju przypada na noc z 12 na 13 sierpnia, kiedy można nocą spodziewać się nawet ponad 100 spalających się w atmosferze meteorów.

W tym roku okazja do zdjęć będzie wyjątkowa bo będący w nowiu księżyc zajdzie wieczorem, zatem w nocy nic nie będzie rozpraszać światła gwiazd na niebie. Dlatego też na zdjęcia wybieramy się daleko od świateł wielkich miast, w okolicę, gdzie zanieczyszczenie światłem nocnego nieba jest minimalne – w środku Puszczy Noteckiej.

Ponieważ termin najlepszej widzialności Perseidów przypada na noc z niedzieli na poniedziałek i nie wszyscy będą mogli sobie pozwolić na spędzenie większej części nocy w plenerze to tym razem warsztaty mają charakter dwudniowy. Pierwszym terminem będzie noc poprzedzająca maksimum Perseidów, kiedy co prawda nie będzie aż takiej ilości spadających meteorów, ale i tak będzie można bardzo wiele z nich zobaczyć i sfotografować.

Każdy z uczestników może wybrać sobie którego dnia chce wziąć udział w warsztatach, możliwy jest także udział w czasie obu nocy.

Warsztaty rozpoczynają się spotkaniem o godzinie 19:00 we Wronkach i dalej już jedziemy wspólnie. Dla chętnych – możliwy jest wspólny wyjazd z Poznania.

 

Nie tylko Perseidy

 

Powodem naszego wyjazdu za miasto będą Perseidy ale fotografować będziemy nie tylko meteory. Warsztaty będą doskonałą okazją by niejako przy okazji poćwiczyć także zdjęcia Drogi Mlecznej oraz startraile – zdjęcia śladów gwiazd na nocnym niebie.

nocne niebo
Skala trudności

Do udziału nie jest potrzebna wyjątkowa kondycja. W bezpośrednie pobliże lokalizacji zdjęć będziemy podjeżdżać samochodami. Warto pamiętać, że w nocy poza miastem jest nieco chłodniej i zabrać ze sobą coś cieplejszego do ubrania. Przyda się też środek odstraszający komary.

Uczestnicy

W wyprawie mogą brać udział wyłącznie osoby pełnoletnie. Udział niepełnoletniej osoby jest możliwy wyłącznie w charakterze osoby towarzyszącej pełnoletniemu uczestnikowi. Maksymalna ilość uczestników pleneru to 8 osób.

Niezbędne wyposażenie

Większość zdjęć będziemy robili obiektywami szerokokątnymi, może przydać się też rybie oko. Do zdjęć konieczny jest statyw i jeśli ktoś dysponuje wężyk lub pilot zdalenego wyzwalania aparatu.

Wyżywienie

Wiele godzin spędzymy w okolicym gdzie nie ma żadnych sklepów - uczestnicy powinni zadbać o coś do picia i jedzenia dla siebie.

Dojazd

Uczestnicy dojeżdżają na miejsce we własnym zakresie. Możliwy dojazd wspólny, ale osoby bez samochodu proszone są o wcześniejszą informację o potrzebie znalezienia miejsca.

nocne niebo
Lokalizacje zdjęć

Zdjęcia będziemy robić w kilku lokalizacjach pomiędzy Wronkami a Piłką. Do większości lokalizacji docierać będziemy leśnymi lub polnymi drogami.

Koszt warsztatów

Warsztaty odbywają się
1) w nocy z 11 na 12 sierpnia (z soboty na niedzielę)
2) w nocy z 12 na 13 sierpnia (z niedzieli na poniedziałek)

Koszt warsztatów:

– dla osób, które zapiszą się na jeden z terminów – 120 zł
– dla osób, które zapiszą się na oba terminy – 160 zł

Zapisując się należy jednocześnie wpłacić całą powyższą kwotę .

Powyższe ceny obejmują:
– opiekę fotograficzną

Powyższe ceny nie obejmują:
– kosztów dojazdu

Zapisy

Zapisy przyjmowane będą najpóźniej do 11 sierpnia 2018 lub do wyczerpania miejsc. Zapisy przyjmowane są mailem warsztaty@bakutis.pl lub telefonicznie 501475434.