Zapamiętywalność zdjęć / memoriability - bakutis.pl
20253
post-template-default,single,single-post,postid-20253,single-format-standard,bridge-core-2.3.3,qode-listing-1.0.1,ajax_fade,page_not_loaded,,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-21.9,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.2.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-24073

Zapamiętywalność zdjęć / memoriability

Zapamiętywalność zdjęć / memoriability

Naukowcy z amerykańskiej uczelni Massachusetts Institute of Technology zabrali się za stworzenie programu, dzięki któremu każdy będzie mógł zobaczyć jaka jest zapamiętywalność jego zdjęć. Pozwoli to oceniać autorom zdjęcia jakie są teoretycznie szanse na zapamiętanie przez odbiorców ich zdjęcia.

 

memoriabilyty02

Każdy może sam, wchodząc na stronę http://memorability.csail.mit.edu/demo.html, sprawdzić jaka jest zapamiętywalność wskazanej fotografii. Wystarczy wgrać swoje zdjęcie za pomocą formularza albo wskazać link do zdjęcia w internecie.

Wgrane zdjęcie jest analizowane przez algorytm stworzony przez naukowców, a otrzymany wynik im bardziej zbliżony do 1 tym bardziej zdjęcie zapadnie w pamięć oglądającym je osobom.
memoriabilyty03

Nie są znane szczegóły algorytmu, ale wydaje się, że został napisany w taki sposób, że najlepiej ocenia zdjęcia, na których są ludzie, znacznie gorzej radzi sobie z oceną architektury czy pejzaży, a zwłaszcza nocnej fotografii.

Ale bezsprzecznie warto jest skonfrontować czasem oglądalność zdjęć, które wrzucacie do internetu z tym jak ocenia je algorytm i ocenić samemu jaka jest rzeczywista skuteczność algorytmu. Pamiętać przy tym jednak należy, że algorytm nie ocenia czy zdjęcie jest dobre czy nie, to jest zupełnie inna sprawa.

Jeśli spróbujecie przetestować algorytmem przetestować np. jedno z najbardziej znanych zdjęć na świecie, którego autorem jest Kevin Cartera z Bractwa Bang Bang (link do zdjęcia) to okaże się, że jego zapamiętywalność wg algorytmu jest ledwie średnia – a zdjęcie zna i z pewnością pamięta każdy kto fascynuje się fotografią :)

 

memoriabilyty04

 

 

 

Wszystkich, którzy interesują się fotografią nocnego nieba i zjawisk naturalnych zapraszam na wyprawy fotograficzne.